Belownica

Belownica podwójna BS2

Specyfikacja techniczna:

Liczba komór: dwie
Załadunek: od góry
Ilość wiązań: 2
Zasilanie: 230V, 50 Hz
Moc silnika: 1,5kW
Nacisk: 4 tony
Wymiary otworu załadunkowego: 700x500mm
Wymiary zewnętrzne: 1640x860x2050 mm [szer x gleb x wys]
Waga: 750kg

Belownica, czyli sposób na odpady

 

Wiele firm – zakładów produkcyjnych, dużych sklepów, hurtowni itp. ma problemy z gromadzącymi się w zawrotnym tempie odpadami, które piętrzą się na zapleczach i w magazynach. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie ze stosem kartonów, folii, puszek, plastikowych opakowań jest belownica. Przy pomocy tego urządzenia można to zrobić zarówno ekonomicznie, ale i ekologicznie.

Co to jest belownica?

Najprostszym sposobem na pozbycie się nadmiaru odpadów byłoby zmniejszenie ich produkcji. Tyle, że w przypadku wielu przedsiębiorstw jest to zupełnie nierealne. Bo niby jak towary miałyby trafić do marketów i sklepów bez opakowań? Niemożliwe! Tymczasem po każdej dostawie rośnie sterta kartonów, folii, plastikowych opakowań itp., a ich przechowywanie i wywóz staje się problemem. W takiej sytuacji, kiedy nie da się zmniejszyć ilości odpadów można znacząco zmniejszyć ich objętość. I do tego właśnie służy belownica. Wiele dużych marketów i sklepów, ale i innych przedsiębiorstw inwestuje w zakup belownicy, bo to się po prostu opłaca. Z belownicą łatwiej składować odpady i zwolnić miejsce magazynowe, łatwiejszy i tańszy jest też transport odpadów.

Belownica działa w ten sposób, że prasuje odpady w bele, które zajmują o wiele mniej miejsca. Choć typów i rodzajów belowcnic jest wiele – mają różną pojemność, siłę nacisku, różnią się wielkością i wagą sprasowanych bel, sposobem montażu i obsługi, a także asortymentem materiałów, które można sprasować. Co więc można sprasować w belownicy? Właściwie w każdym modelu można umieścić papier, karton, folię, butelki PET, tekstylia, styropian, odpady organiczne, w większych belownicach prasować można także puszki aluminiowe i stalowe, twardy plastik, beczki stalowe i inne materiały twarde jak np. drewniane skrzynki.

Belownica prasuje odpady, zmniejszając ich objętość od kilku procent, do nawet 90 procent w przypadku zgniatania np. folii.

Jak działa belownica do odpadów?

Belownice do odpadów są proste w obsłudze, działają w dużym stopniu automatycznie, a ponadto są inwestycją na lata, bo serwisowane będą służyć w firmie bardzo długo, a amortyzacja poniesionych na ich zakup kosztów jest bardzo szybka.

Belownica działa na podobnej zasadzie, co prasa. Po umieszczeniu w specjalnej komorze pewnej ilości odpadów są one zgniatane za pomocą działającej z dużą siłą płyty prasującej. Po chwili to, co włożyliśmy do komory zostaje sprasowane do osiągnięcia optymalnej, czyli możliwie najmniejszej objętości, po czym zostaje wyrzucone z komory w postaci sprasowanej beli. Płyta prasująca naciska na odpady z siłą od 3 do nawet 50 ton.

Jaka belownica do makulatury?

Nosząc się z zamiarem zakupu do firmy belownicy, trzeba się, co oczywiste, kierować przede wszystkim rodzajem, ilością i objętością produkowanych w firmie odpadów, ale także powierzchnią dostępnej przestrzeni składowania odpadów. W mniejszych firmach, które produkują odpady z kartonu czy folii sprawdzą się belownice niewielkie z mniejszą siłą nacisku, tam, gdzie produkuje się śmieci twardsze, przyda się belownica o znacznie większej sile prasowania. Istotny jest także stopień automatyzacji. Możliwy jest wybór automatycznej belownicy, w której operator jedynie umieszcza surowce lub usuwa gotowe bele z linii wyładowczej. Innym rozwiązaniem jest urządzenie półautomatyczne, w którym pracownik musi poczekać aż surowce zostaną sprasowane, a następnie ręcznie związać je i wyjąć z maszyny.  Dodatkowo można zdecydować się na belownice jedno- i wielokomorowe. Obie wersje belownic znajdują się w ofercie firmy Stalmark – jednokomorowa belownica Komfort BS1 i dwukomorowa belownica BS2. Obie działają z naciskiem 4 ton i mogą być uniwersalnym sposobem na redukcję odpadów w małych, nieco większych, a nawet całkiem sporych przedsiębiorstwach.

Sekretariat

Pracujemy pn-pt w godzinach 7.00-16.00
soboty w godzinach 7.00-12.00

biuro@stalmark.pl
serwis@stalmark.pl
+48 33 476 13 26

STALMARK

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa

ul. Przemysłowa 21
34-120 Andrychów
NIP: 5512629442