STALMARK

Belownice do odpadów

Jedno- i wielokomorowe wydajne urządzenia prasujące 

Niezawodny sposób na odpady

Belownica to urządzenie pozwalające na prasowanie różnego rodzaju odpadów w bale w jednym miejscu. Belownice marki Stalmark pomogą zaoszczędzić pieniądze i czas.
Wiele firm – zakładów produkcyjnych, dużych sklepów, hurtowni itp. ma problemy z gromadzącymi się w zawrotnym tempie odpadami, które piętrzą się na zapleczach i w magazynach. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie ze stosem kartonów, folii, puszek, plastikowych opakowań jest belownica. Przy pomocy tego urządzenia można to zrobić zarówno ekonomicznie, ale i ekologicznie.

Stalmark: kotły na pellet, kotły na ekogroszek, belownice, kotły na drewno, uchwyty do fotowoltaiki

BELOWNICA, CZYLI SPOSÓB NA ODPADY

Wiele firm – zakładów produkcyjnych, dużych sklepów, hurtowni itp. ma problemy z gromadzącymi się w zawrotnym tempie odpadami, które piętrzą się na zapleczach i w magazynach. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie ze stosem kartonów, folii, puszek, plastikowych opakowań jest belownica. Przy pomocy tego urządzenia można to zrobić zarówno ekonomicznie, ale i ekologicznie.

CO TO JEST BELOWNICA?

Najprostszym sposobem na pozbycie się nadmiaru odpadów byłoby zmniejszenie ich produkcji. Tyle że w przypadku wielu przedsiębiorstw jest to zupełnie nierealne. Bo niby jak towary miałyby trafić do marketów i sklepów bez opakowań? Niemożliwe! Tymczasem po każdej dostawie rośnie sterta kartonów, folii, plastikowych opakowań itp., a ich przechowywanie i wywóz staje się problemem. W takiej sytuacji, kiedy nie da się zmniejszyć ilości odpadów można znacząco zmniejszyć ich objętość. I do tego właśnie służy belownica. Wiele dużych marketów i sklepów, ale i innych przedsiębiorstw inwestuje w zakup belownicy, bo to się po prostu opłaca. Z belownicą łatwiej składować odpady i zwolnić miejsce magazynowe, łatwiejszy i tańszy jest też transport odpadów.

Belownica działa w ten sposób, że prasuje odpady w bele, które zajmują o wiele mniej miejsca. Choć typów i rodzajów belownic jest wiele – mają różną pojemność, siłę nacisku, różnią się wielkością i wagą sprasowanych bel, sposobem montażu i obsługi, a także asortymentem materiałów, które można sprasować. Co więc można sprasować w belownicy? Właściwie w każdym modelu można umieścić papier, karton, plastiki, folię, butelki PET, tekstylia, styropian, odpady organiczne, w większych belownicach prasować można także puszki aluminiowe i stalowe, twardy plastik, beczki stalowe i inne materiały twarde jak np. drewniane skrzynki.

Belownica prasuje odpady, zmniejszając ich objętość od kilku procent, do nawet 90 procent w przypadku zgniatania np. folii.

JAK DZIAŁA BELOWNICA DO ODPADÓW?

Belownice do odpadów są proste w obsłudze, działają w dużym stopniu automatycznie, a ponadto są inwestycją na lata, bo serwisowane będą służyć w firmie bardzo długo, a amortyzacja poniesionych na ich zakup kosztów jest bardzo szybka.

Belownica działa na podobnej zasadzie, co prasa. Po umieszczeniu w specjalnej komorze pewnej ilości odpadów są one zgniatane za pomocą działającej z dużą siłą płyty prasującej. Po chwili to, co włożyliśmy do komory zostaje sprasowane do osiągnięcia optymalnej, czyli możliwie najmniejszej objętości, po czym zostaje wyrzucone z komory w postaci sprasowanej beli. Płyta prasująca naciska na odpady z siłą od 3 do nawet 50 ton.

JAKA BELOWNICA DO FOLII I MAKULATURY?

Nosząc się z zamiarem zakupu do firmy belownicy, trzeba się, co oczywiste, kierować przede wszystkim rodzajem, ilością i objętością produkowanych w firmie odpadów, ale także powierzchnią dostępnej przestrzeni składowania odpadów. W mniejszych firmach, które produkują odpady z kartonu czy folii sprawdzą się belownice niewielkie z mniejszą siłą nacisku, tam, gdzie produkuje się śmieci twardsze, przyda się belownica o znacznie większej sile prasowania. Istotny jest także stopień automatyzacji. Możliwy jest wybór automatycznej belownicy, w której operator jedynie umieszcza surowce lub usuwa gotowe bele z linii wyładowczej. Innym rozwiązaniem jest urządzenie półautomatyczne, w którym pracownik musi poczekać aż surowce zostaną sprasowane, a następnie ręcznie związać je i wyjąć z maszyny.
Dodatkowo można zdecydować się na belownice jedno- i wielokomorowe. Wszystkie trzy wersje belownic, które znajdują się w ofercie firmy Stalmark – jednokomorowa belownica Komfort BS 1, dwukomorowa belownica BS 2belownica Komfort BS 3 działają z naciskiem od 4 do 4,5 tony i mogą być uniwersalnym sposobem na redukcję odpadów w małych, nieco większych, a nawet całkiem sporych przedsiębiorstwach.