STALMARK

Belownice do odpadów

Jedno- i wielokomorowe wydajne urządzenia prasujące 

Niezawodny sposób na odpady

Belownica to urządzenie pozwalające na prasowanie różnego rodzaju odpadów w bale w jednym miejscu. Belownice marki Stalmark pomogą zaoszczędzić pieniądze i czas.
Wiele firm – zakładów produkcyjnych, dużych sklepów, hurtowni itp. ma problemy z gromadzącymi się w zawrotnym tempie odpadami, które piętrzą się na zapleczach i w magazynach. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie ze stosem kartonów, folii, puszek, plastikowych opakowań jest belownica. Przy pomocy tego urządzenia można to zrobić zarówno ekonomicznie, ale i ekologicznie.

Stalmark: kotły na pellet, kotły na ekogroszek, belownice, kotły na drewno, uchwyty do fotowoltaiki

BELOWNICA, CZYLI SPOSÓB NA ODPADY

Co to jest belownica?

Najprostszym sposobem na pozbycie się nadmiaru odpadów byłoby zmniejszenie ich produkcji. Tyle, że w przypadku wielu przedsiębiorstw jest to zupełnie nierealne. Bo niby jak towary miałyby trafić do marketów i sklepów bez opakowań? Niemożliwe! Tymczasem po każdej dostawie rośnie sterta kartonów, folii, plastikowych opakowań itp., a ich przechowywanie i wywóz staje się problemem. W takiej sytuacji łatwiej znacząco zmniejszyć objętość odpadów. I do tego właśnie służy belownica. Wiele dużych marketów i sklepów, ale i innych przedsiębiorstw inwestuje w zakup belownicy, bo to się po prostu opłaca. Z belownicą łatwiej składować odpady i zwolnić miejsce magazynowe, łatwiejszy i tańszy jest też transport odpadów.
Belownica działa w ten sposób, że prasuje odpady w bele, które zajmują o wiele mniej miejsca. Choć typów i rodzajów belowcnic jest wiele – mają różną pojemność, siłę nacisku, różnią się wielkością i wagą sprasowanych bel, sposobem montażu i obsługi, a także asortymentem materiałów, które można sprasować. Co więc można sprasować w belownicy? Właściwie w każdym modelu można umieścić papier, karton, folię, butelki PET, tekstylia, styropian, odpady organiczne, w większych belownicach prasować można także puszki aluminiowe i stalowe, twardy plastik, beczki stalowe i inne materiały twarde jak np. drewniane skrzynki.
Belownica prasuje odpady, zmniejszając ich objętość od kilku procent, do nawet 90 procent w przypadku zgniatania np. folii.

Jaka belownica do firmy?

Belownice do odpadów są proste w obsłudze, działają w dużym stopniu automatycznie, a ponadto są inwestycją na lata, bo serwisowane będą służyć w firmie bardzo długo, a amortyzacja poniesionych kosztów jest bardzo szybka.
Belownica działa na podobnej zasadzie, co prasa. Po umieszczeniu w specjalnej komorze pewnej ilości odpadów są one zgniatane za pomocą działającej z dużą siłą płyty prasującej. Po chwili to, co włożyliśmy do komory zostaje sprasowane do osiągnięcia optymalnej, czyli możliwie najmniejszej objętości, po czym zostaje wyrzucone z komory w postaci sprasowanej beli. Płyta prasująca naciska na odpady z siłą od 3 do nawet 50 ton.
W mniejszych firmach, które produkują odpady z kartonu czy folii sprawdzą się belownice niewielkie z mniejszą siłą nacisku, tam, gdzie produkuje się śmieci twardsze, przyda się belownica o znacznie większej sile prasowania. Istotny jest także stopień automatyzacji. Możliwy jest wybór belownicy automatycznej lub półautomatycznej. Można też zdecydować się na belownice jedno- i wielokomorowe. Wszystkie trzy wersje belownic, które znajdują się w ofercie firmy Stalmark – jednokomorowa belownica Komfort BS 1, dwukomorowa belownica BS 2 i trzykomorowa belownica Komfort BS 3 działają z naciskiem od 4 do 4,5 tony i mogą być uniwersalnym sposobem na redukcję odpadów w małych, nieco większych, a nawet całkiem sporych przedsiębiorstwach.