Uchwyty do fotowoltaiki Stalmark

Mocowanie paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne wymagają poprawnego i wytrzymałego mocowania. Ze względu na różnego rodzaju warunki atmosferyczne czy elewację ważne jest, aby dokładnie przyjrzeć się systemom mocowań paneli. Warto jest je wybrać na podstawie najważniejszego czynnika, czyli rodzaju dachu wybranego budynku.
Dzięki specyficznym właściwościom oraz konstrukcji proponowane przez nas uchwyty do fotowoltaiki świetnie nadają się na skośny typ dachu. Można ich używać na dachówkach z różnych materiałów: łupkowych, blachodachówkach, karpiówkach, a także dachówkach ceramicznych czy też wykonane z blachy trapezowej. nasze uchwyty  umożliwiają pionowe lub poziome mocowanie.
W przypadku systemów mocowań na dach płaski nasze uchwyty do fotowoltaiki sprawdzą się zarówno w systemach mocowań opierających się na wspornikach i kotwach jak i w montowaniu balastowym.
Nasze uchwyty sprawdzą się także w przypadku wolnostojących ststemów paneli. Nasze uchwyty  wykonane ze stali są odporne na korozją i inne uszkodzenia materiału.

Stalmark: kotły na pellet, kotły na ekogroszek, belownice, kotły na drewno, uchwyty do fotowoltaiki

DZIAŁANIE INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja PV oraz sposób jej funkcjonowania są stosunkowo proste. Produkowanie energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne jest możliwe dzięki zjawisku nazywanemu efektem fotowoltaicznym. Zjawisko to polega na tym, że w półprzewodniku powstaje siła elektromotoryczna. Co to oznacza? Najprościej rzecz ujmując, w jego wyniku energia słoneczna zostaje zamieniona na prąd stały, a dochodzi do tego w ogniwach fotowoltaicznych, z których składają się panele słoneczne.

Aby móc korzystać z prądu, który wytworzyła instalacja fotowoltaiczna, na przykład w domu lub firmie, niezbędny jest inwerter solarny (falownik). To urządzenie, przy pomocy którego prąd stały, jaki powstał z energii słonecznej, zostaje przekształcony w prąd zmienny o parametrach elektrycznych zgodnych z parametrami sieci publicznej. To znaczy na taki, który pobieramy na co dzień z naszych domowych gniazdek elektrycznych.

Systemy fotowoltaiczne sieciowe to instalacja fotowoltaiczna zintegrowana z publiczną siecią elektryczną. Największą zaletą takiego rozwiązania jest to, że tego typu instalacja umożliwia bieżące korzystanie z energii wyprodukowanej przez ogniwa fotowoltaiczne oraz przesyłanie nadwyżek wyprodukowanej energii do publicznej sieci elektrycznej.

Energia, którą wytwarza instalacja fotowoltaiczna, ma nieco większe napięcie niż prąd z sieci publicznej. To właśnie z tego powodu w pierwszej kolejności zużywany jest prąd z systemu fotowoltaicznego a dopiero później ten z sieci publicznej. Nadmiar prądu, którego akurat nie zużywamy, jest przesyłany do sieci publicznej. Zgodnie z ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) nie jest do tego wymagane prowadzenie działalności gospodarczej, a użytkownik paneli jest jednocześnie producentem i konsumentem energii.   Jeśli natomiast potrzebujemy i wykorzystujemy więcej prądu, niż jesteśmy w stanie wyprodukować, jego niedobór jest pobierany z sieci publicznej. Instalacja fotowoltaiczna on-grid nie wymaga zastosowania akumulatorów, co znacznie obniża koszty jej montażu.