Skip to main content

Stalmark

Aktualności

Porady

Pellet – sposób na ekologiczne ogrzewanie

Stosowanie ekologicznych metod ogrzewania ma ogromne znaczenie, gdyż wpływa korzystanie na środowisko naturalne. Jedną z nich jest palenie pelletem, który zaliczany jest do grupy paliw odnawialnych.

Czym jest pellet?

Pellet jest wysokokalorycznym paliwem, które ma postać niewielkich granulek. Ich średnica nie przekracza kilku milimetrów. Wiele osób zastanawia się, z czego zrobiony jest pellet. Odpowiedź na to pytanie jest dość łatwa. Wytwarza się go bowiem z odpadków pochodzenia roślinnego, a najczęściej drzewnych. Do tego celu wykorzystuje się najczęściej trociny, zrębki, słomę, korę lub łupiny. Paliwo to nie zawiera więc sztucznych dodatków, dlatego jego stosowanie jest w pełni ekologiczne. Pellet wyróżnia się również wysoką kalorycznością oraz niską zawartością popiołu co sprawia, że jest także paliwem ekonomicznym.

Zalety ogrzewania pelletem

Każdy, kto zastanawia się, czy pellet jest ekologiczny powinien poznać zalety płynące z korzystania z tego paliwa odnawialnego. Najważniejsze korzyści to przede wszystkim:

  • praktycznie zerowa emisja dwutlenku węgla do atmosfery,
  • niska wilgotność,
  • mała zawartość popiołu,
  • wysoka kaloryczność,
  • brak szkodliwych substancji oraz dodatków.

Podczas spalania pelletu produkowana jest znikoma ilość dwutlenku węgla. Oznacza to, że palenie nim przyczynia się do poprawy jakości powietrza. Dodatkowo jest to paliwo wysokokaloryczne, co oznacza, że do ogrzania budynku zużywa się go zdecydowanie mniej niż np. zwykłego drewna. Pellet spala się praktycznie w całości i nie pozostawia dużych ilości popiołu. Ogranicza to konieczność częstego czyszczenia pieca. Dodatkowo popiół ten można wykorzystać także jako ekologiczny nawóz. Pellet jest łatwy w przechowywaniu oraz transporcie, gdyż sprzedawany jest w wygodnych workach. Nie brudzą one, dlatego można przechowywać je np. w piwnicy bez obaw o to, że będzie ona zanieczyszczona.

Sprawdź nasze kotły na pellet 5 klasy

Jak wybrać piec na pellet?

Jeśli zastanawiasz się, czy piec na pellet jest ekologiczny, to musisz poznać korzyści, jakie daje wymiana starego kotła na nowoczesny model, w którym można palić tym właśnie paliwem. Są one nie tylko ekologiczne, ale i łatwe w obsłudze oraz utrzymaniu czystości. Ze względu na wspomnianą już minimalną ilość popiołu po spalonym pellecie nie trzeba ich często czyścić. Dostępne na rynku modele na pellet umożliwiają wykorzystywanie w nich również innego paliwa. Dzięki temu mogą to być jednocześnie także piece ekologiczne na węgiel.

Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając piec ekologiczny?

Wybierając ekologiczny piec w pierwszej kolejności trzeba zwrócić szczególną uwagę na materiały, z jakich został on wykonany. Warto postawić na modele, które są zrobione z najwyższej jakości stali. Dzięki temu będą wytrzymałe i odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. Taki piec powinien posiadać również niezbędne certyfikaty świadczące o tym, że jest on przyjazny dla środowiska naturalnego. Są one także gwarancją tego, że posłuży on przez długi czas i nie będzie sprawiał żadnych problemów.

Większość dostępnych na rynku pieców, w których można palić pelletem wyposażona jest w wygodne podajniki. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie, które sprawia, że piece te są praktycznie bezobsługowe. Do podajnika zasypuje się granulat, który następnie w sposób automatyczny jest dozowany do pieca. Dzięki temu można znacząco ograniczyć wizyty w kotłowni.

Podczas wyboru pieca ekologicznego należy dokładnie obliczyć, jaka moc będzie niezbędna do ogrzania budynku. Im większa jego powierzchnia oraz ilość pomieszczeń, tym moc kotła musi być wyższa. Jeśli jego wydajność będzie zbyt mała, to może to oznaczać, że budynek nie zostanie ogrzany w całości. Z kolei zbyt wysoka moc pieca sprawi, że dojdzie do niepotrzebnych strat energii. Piec na pellet to rozwiązanie, które umożliwia ogrzanie zarówno domu jednorodzinnego, jak i każdego innego budynku.

Korzystanie z ekologicznych paliw, takich jak pellet to rozwiązanie, na które warto się zdecydować. To paliwo odnawialne nie tylko korzystnie wpływa na środowisko naturalne, ale i pozwala ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem.

Udostępnij wpis