Skip to main content

Stalmark

Aktualności

Porady

Jak prawidłowo czyścić piec na ekogroszek?

Każdy piec wymaga systematycznego czyszczenia. To niezwykle ważne, ponieważ odpowiednia dbałość zapewni dłuższą żywotność oraz prawidłowe i wydajne działanie. Warto zatem wiedzieć jak robić to poprawnie.

Piece na ekogroszek – dlaczego warto regularnie je czyścić?

Każdy właściciel pieca na ekogroszek chce, aby jego kocioł działał sprawnie i wydajnie. Jednak, aby tak było, konieczne jest jego systematyczne czyszczenie. W przeciwnym wypadku znacząco spadnie wydajność pieca, co w konsekwencji będzie prowadziło do większej ilości zużytego ekogroszku, generując niepotrzebne koszty. Z czasem może dojść do zatkania czopucha, przez co piec zacznie dymić i konieczne będzie profesjonalne czyszczenie. Dodatkowo brak systematycznego czyszczenia spowoduje zanieczyszczenie powietrza oraz wpłynie na degradację środowiska naturalnego. Emitowana jest większa ilość toksyn.

Regularna dbałość o piec na ekogroszek to gwarancja na przedłużenie jego żywotności. Kocioł działa wtedy sprawniej i w pełni spełnia swoją funkcję, ponadto jest bezpieczny dla domowników. Dodatkowo jest wydajny, dzięki czemu nie zużywa więcej paliwa, niż jest to konieczne. Odpowiednio zadbany piec będzie gwarancją wydajności i bezpieczeństwa, właśnie dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie nie tylko pieca, ale także całej instalacji grzewczej.

Jak często czyścić piec na ekogroszek?

Dbałość o piec na ekogroszek jest koniecznością, dlatego warto wiedzieć, jak często powinno się to robić. Częstotliwość czyszczenia w dużej mierze uzależniona jest od kilku czynników. Mowa tutaj o: jakości zużywanego opału, rodzaju kotła, intensywności palenia, a także od prawidłowej eksploatacji i montażu. Co ważne, czyszczenie pieca można wykonać samodzielnie. Nie jest to skomplikowana czynność, wystarczy wyposażyć się w odpowiednie narzędzia. Mowa tutaj o skrobaczkach i szczotkach zarówno drucianych, jak i zwykłych, można również zakupić specjalne przyrządy do czyszczenia kotłów, czasami producenci dołączają je do wyposażenia pieca.

Sprawdź ofertę

Częstotliwość czyszczenia pieca zależna jest od kilku czynników, właśnie dlatego do każdego kotła należy podejść indywidualnie. Część producentów rekomenduje, aby czynność tą przeprowadzać raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie. Innym zaleceniem jest, aby czyszczenie następowało wówczas, gdy grubość osadu oraz sadzy na ściankach wynosi od 2 do 3 mm. Warto pamiętać, że regularna dbałość o piec jest bardzo ważna, dlatego, jeżeli samodzielne czyszczenie wydaje się trudną czynnością, wówczas takie zadanie można zlecić specjalistom.

Piec na ekogroszek – sposób czyszczenia

W pierwszej kolejności niezbędne będzie odpowiednie przygotowanie się do czyszczenia. Koniecznie należy przygotować niezbędne narzędzia: skrobak, druciak oraz szczotkę. Warto również zadbać o odpowiedni ubiór i rękawiczki ochronne, a także zabezpieczyć oczy i drogi oddechowe. Przyda się również latarka.

Czyszczenie najlepiej rozpocząć od komina, tutaj świetnie sprawdzi się ostra szczotka z długą rączką. Wszystkie niepotrzebne odpady spadną do kotła, dzięki czemu czyszczenie przebiegnie sprawniej. Zdecydowaną większość pieców można wyczyścić przez drzwiczki załadunkowe, z kolei kanały konwekcyjne przez otwory wyczystne. Warto również otworzyć przepustnice spalin (jeżeli piec ją posiada), zmniejszy to pylenie w pomieszczeniu. W dalszej kolejności należy oczyścić kocioł. Tutaj należy usunąć wszelkie nieczystości oraz popiół. Następnie ściany i brzegi należy dokładnie oczyścić twardą szczotką. Można także użyć specjalnego płynu do mycia pieców. Po zakończeniu prac wszystkie drzwiczki należy szczelnie zamknąć.

Czyszczenie pieca na ekogroszek – o czym należy jeszcze pamiętać?

Co ważne, nie wolno zapominać o dokładnym oczyszczeniu pieca po zakończonym sezonie grzewczym. Nie należy zwlekać z tą czynnością zbyt długo, ponieważ zabrudzenia mogą zeschnąć, co znacząco utrudni ich usunięcie bądź stanie się niemożliwe. Istotne jest również odpowiednie zabezpieczenie kotła (zwłaszcza przed wilgocią) poza sezonem grzewczym. Pozwoli to m.in. uniknąć korozji.Systematyczna dbałość o piec na ekogroszek jest niezwykle ważna. Samodzielne czyszczenie nie jest wymagającym zadaniem, a im częściej jest wykonywane, tym krócej trwa i jest mniej pracochłonne. Warto zatem pamiętać, aby regularnie dbać o swój piec, dzięki temu będzie on pracował wydajnie i niezawodnie.

Udostępnij wpis