Skip to main content

Stalmark

Aktualności

Porady

Jak prawidłowo palić ekogroszkiem?

Kotły na ekogroszek to jeden z wydajniejszych sposobów na ogrzanie domu. Kluczowe jest jednak prawidłowe palenie, czyli w sposób wydajny i oszczędny. Sam proces palenia nie jest trudny, a ekogroszek to wysoce efektywne paliwo opałowe.

Najpopularniejsze paliwa do ogrzania domu

Domowe piece uważane są za jeden z głównych aspektów wytwarzania szkodliwych pyłów do atmosfery. Stąd też dopuszcza się kilka rodzajów paliwa, czyli ekogroszek, pellet, węgiel kamienny dobrej jakości, nieimpregnowane drewno, brykiet ze słomy, a także zboża. Każdy rodzaj opału wymaga innego podejścia. Co ważne, kluczowe są również odpowiednio dostosowane kotły. Wybierając odpowiedni opał, warto pamiętać, aby był on dostosowany do instalacji grzewczej, powinien być również naturalnym i nieprzetworzonym surowcem.

Palenie w piecu na ekogroszek jest prostym i wygodnym sposobem na ogrzanie domu. To samo dotyczy pelletu. Jednak ekogroszek tak samo, jak węgiel, jest paliwem brudzącym. Z kolei pellet czy drewno są znacznie czystsze, jednak należy pamiętać, że nie każde drewno nadaje się do palenia w piecu. Ważna jest również technika rozpalania. Każdy rodzaj paliwa wymaga innego sposobu palenia.

Jak efektywnie palić w piecu na ekogroszek?

Efektywne palenie ekogroszkiem jest uzależnione zarówno od jakości i rodzaju opału, jak i pieca. Na rynku jest wiele rodzajów kotłów, dzięki którym można oszczędnie palić ekogroszkiem. Nowoczesne piece z podajnikiem, umożliwiają utrzymanie ciepła nawet przez kilka dni.

Zużycie ekogroszku na dobę:

Średnie spalanie ekogroszku na dobę zależy od kilku czynników, np. stopnia izolacji domu czy temperatury powietrza. Specjaliści szacują, że poprawne spalanie ekogroszku o kaloryczności 28 MJ/kg w budynku o powierzchni ok. 140 m2 powinno wynosić:

– budynek nieizolowany – ok. 60 kg w ciągu doby;

– budynek słabo izolowany – ok. 30 kg w ciągu doby;

– budynek lepszej jakości izolacji – ok. 12 kg w ciągu doby;

– budynek energooszczędny – ok. 8 – 10 kg w ciągu doby;

Co ważne, wartości podane są w przybliżeniu, stąd też każdy budynek z podobną powierzchnią może spalać nieco inną ilość ekogroszku i nie musi oznaczać to nieprawidłowego sposobu palenia.

Efektywne spalanie ekogroszku – od czego zależy?

Na prawidłowe spalanie ekogroszku ma wpływ kilka czynników. Mowa tutaj m.in. o:

– kaloryczności, której maksymalna wartość opałowa powinna być wyższa niż 24 MJ/kg;

– zawartości popiołu, która powinna być mniejsza niż 10%;

– wilgotności poniżej 10%;

– zawartość siarki, która nie powinna przekraczać 1%;

– niskiej spiekalności.

Dodatkowo ważna jest również jakość pieca, powierzchnia grzewcza oraz poziom izolacji cieplnej.

Sprawdź ofertę

Jak palić w piecu na ekogroszek?

Obsługa pieca na ekogroszek nie jest skomplikowanym zadaniem. Chcąc efektywnie ogrzać dom, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Palenie ekogroszkiem to przede wszystkim wysoka jakość paliwa – jest to warunek konieczny. Tutaj kluczowa jest wysoka wartość opałowa, niska spiekalność oraz niewielka zawartość siarki i popiołu.

Co ważne, ekogroszek nie może być zbyt mokry, gdyż spowoduje to gorsze spalanie, a także negatywnie wpłynie na kocioł. Stąd też istotne jest także prawidłowe przechowywanie. Ważny jest również odpowiedni wybór pieca na ekogroszek. Eksperci jednoznacznie wskazują tutaj automatyczny kocioł retortowy z obrotowym palnikiem. Z jednej strony zautomatyzowane procesy podawania paliwa, pozwalają na utrzymanie jego równomierności oraz ciągłości, z drugiej zaś zapewnia większą wygodę użytkownikowi. Co ważne, obrotowy palnik skutecznie zapobiega powstawaniu spieków.

Prawidłowa eksploatacja kotła również jest ważna. Pozwoli to na tańsze i efektywniejsze ogrzewanie. Kolejną kluczową kwestią jest poprawne ustawienie kotła, które powinno być dobierane indywidualnie. Tutaj należy wziąć pod uwagę wielkość budynku, temperaturę, jaką chce się osiągnąć oraz właściwości ekogroszku. Początkowo proces ten wymaga czujnej obserwacji, jak spala się ekogroszek, pozwoli to na dopasowanie mocy wentylatora, czasu podawania paliwa, przerw w podawaniu, a także tzw. czas pracy w podtrzymaniu. Mocny dym po rozpaleniu oznacza konieczność zwiększenia mocy wentylatora, natomiast w przypadku stopniowego gaśnięcia po rozpaleniu należy zmniejszyć moc.

Zobacz kotły na ekogroszek Stalmark

Udostępnij wpis