Skip to main content

Stalmark

Aktualności

Porady

Jak prawidłowo palić w kotle na zgazowanie drewna?

Kocioł na zgazowanie drewna to rodzaj czystego pieca, który pozwala ogrzać dom lepiej, niż ekogroszek. Spala drewno w środowisku o niskiej zawartości tlenu. Zapewnia wyjątkowo niski koszt ogrzewania, a także czysty proces spalania.

Czy sposób palenia w kotle na zgazowane drewno ma znaczenie?

Składnikami chemicznymi w drewnie są węgiel oraz woda. Ich połączenie w prawidłowym procesie spalania powoduje, że** drewno będzie ekologicznym paliwem,** przyjaznym dla środowiska naturalnego. Co ważne, w drewnie praktycznie nie występują szkodliwe substancje tj. chlor, metale ciężkie czy siarka.

W trakcie spalania woda zmienia się w parę wodną, natomiast węgiel łączy się z tlenem. Nieprawidłowy proces spalania spowoduje wydobycie się gęstego dymu wraz z duszącym i nieprzyjemnym zapachem. Z kolei niecałkowite spalenie gazu drzewnego będzie skutkowało** zbyt niską temperaturą spalania, **która może być spowodowana np. dużą wilgotnością drewna. Ważny jest również optymalny dopływ powietrza, które jest niezbędne do prawidłowego spalania. Długo trwające i niecałkowite spalanie gazu drzewnego może skutkować również zbyt niską temperaturą powrotu wody grzewczej. Proces nieprawidłowego spalania powoduje powstanie szkodliwych substancji (np. tlenek węgla) oraz kopcenie czy smołę.

W jaki sposób możemy optymalizować pracę kotła na drewno?

Poprawna technika spalania pozwala spalić do 30% mniej opału. Decydując się na kocioł zgazowujący, należy pamiętać, że nie można w nim palić ekogroszkiem czy węglem. Piec ten przeznaczony jest wyłącznie do palenia drewnem. Ten rodzaj kotła należy do tzw. dolnego spalania, które umożliwiają spalanie bezdymne.

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na optymalizację kotła na drewno jest jego prawidłowy dobór mocy, na podstawie metrażu. Przy jego zakupie należy wziąć pod uwagę rzeczywiste zapotrzebowanie na ciepło. Zbyt duża moc będzie generowała dodatkowe koszty, ponadto kocioł nie będzie pracował efektywnie. Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących kotła jest paliwo o niskiej wilgotności. W przeciwnym wypadku kocioł nie będzie pracował poprawnie, co przełoży się na znacznie mniejszy efekt uzyskanego ciepła.

Przy optymalizacji kotła ważna jest również optymalna konfiguracja układu regulującego oraz prawidłowo ustawione porcje nawiewu powietrza. Takie działanie pozwoli na spalanie oraz zgazowanie gazu drzewnego w prawidłowy i optymalny sposób, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie ponad 90% efektywności.

Sprawdź naszą ofertę kotłów na drewno

Jak optymalizować pracę kotła zgazowującego drewno?

Jedną z najważniejszych kwestii jest prawidłowy dobór paliwa. Zatem, jakie drewno do pieca centralnego? Najlepiej sprawdzą się drzewa liściaste, ponieważ mają one mniej żywicy i wytwarzają znacznie mniejsze ilości sadzy i smoły. Kluczowa jest również odpowiednia wilgotność, czyli **ok. 12-20%. **To optymalna wartość, która zapewni efektywne ogrzewanie. Ważne jest zatem prawidłowe sezonowanie drewna, czyli w suchym i przewiewnym miejscu. Właściwa cyrkulacja powietrza jest konieczna. Optymalna ilość powietrza z zewnątrz zapewni prawidłowy proces spalania. Dobrze, aby kocioł posiadał wbudowany wentylator, który zabezpieczy przed cofnięciem się dymu, a także stabilizuje pracę pieca. Nie mniej ważne jest regularne czyszczenie i serwisowanie kotła, udrażnianie komina oraz poprawne działanie wszystkich komponentów.

Jaka temperatura na piecu na drewno jest prawidłowa?

Kocioł na zgazowanie drewna funkcjonuje prawidłowo wówczas,** gdy utrzymywana jest wysoka temperatura. **Woda, która krąży w instalacji centralnego ogrzewania, nie powinna być zbyt zimna. Z kolei utrzymanie stałej temperatury sięgającej ok. 60⁰- 80⁰C jest mało opłacalne, stąd też konieczny jest kocioł zgazowujący z buforem (zbiornikiem wody). Pozwoli to utrzymać stałą i wysoką temperaturę, zapewnia to wymiana wody pomiędzy kotłem a zbiornikiem. Można również wybrać zbiornik akumulacyjny, który skumuluje ciepło. Większość producentów rekomenduje, aby temperatura wody w kotle nie była niższa niż 65⁰C.

Około 70% ciepła, które powstaje podczas spalania drewna, pochodzi z powstałych substancji lotnych. Kotły zgazowujące drewno to urządzenia pozwalające, w jak najlepszy sposób wykorzystać energię, która jest zmagazynowana w biomasie (drewnie). Piece produkowane są w szerokim zakresie mocy – ok. 20-80 kW. Maksymalna długość drewna do spalenia może wynosić nawet 100 cm.

Udostępnij wpis