Dbamy o środowisko

Drewno

PALIWA

Drewno

Zgazowywanie drewna to jedna z najbardziej efektywnych i zarazem najbardziej ekologicznych technik spalania drewna. W procesie tym drewno zostaje zamienione w energię cieplną, której można użyć do ogrzewania, układów kogeneracji lub trigeneracji.

Zgazowywanie drewna, a także w ogóle biomasy polega na procesie jego konwersji do paliwa gazowego poprzez działanie wysokiej temperatury, czyli mówiąc prościej przez ogrzewanie. W procesie zgazowuwania energia chemiczna węgla zawartego w drewnie lub biomasie uwalniana jest w postaci palnego gazu zwanego holzgazem lub bardziej swojsko gazem drzewnym. Gaz drzewny uzyskany w procesie zwanym pirolizą jest następnie spalany w komorze przystosowanego kotła. Spalanie zgazowanego drewna prowadzone jest za pomocą odpowiednich dawek powietrza pierwotnego i wtórnego. Dzięki takiemu procesowi, można doprowadzić do całkowicie czystego obojętnego dla środowiska spalania drewna. Emisja do otoczenia w przypadki zgazowanego drewna porównywalna jest ze spalaniem paliw gazowych.

Zgazowywanie drewna jest procesem znanym od drugiej wojny światowej. Gazem drzewnym napędzane były nawet samochody i nawet w Polsce przez kilkanascie lat jeżdziły autobusy na to paliwo. Jest to więc technologia znana od dawna, zweryfikowana, ale dopiero od pewnego czasu powszechnie używana w technice grzewczej.

Kotły c.o na zgazowane drewno były już znane w latach osiemdziesiątych, od lat piece na zgazowane drewno są stpspwane z powodzeniem w wielu krajach Europy. Gdzieniegdzie skutecznie wyparły z użytku znacznie bardziej szkodliwe dla środowiska kotły węglowe.

Wśród najważniejszych zalet stosowania zgazowanego drewna trzeba wymienić:

  • – drewno jest odnawialnym źródłem energii
  • drewno jest tańsze od wegla
  • drewno jest czystsze nie tylko w spalaniu, ale i w przechowywaniu.
  • emisja spalin kotła na zgazowane drewno  jest znacznie niższa od węgla, ekogroszku, a nawet od pelletu, porównywalna z kotłami na LPG.

Zgazowanie drewna jest procesem ekologicznym, innowacyjnym ale też wymagającym. Ograniczeniem jego stosowania jest surowiec do spalania – czyli wsad: drewno opałowe. Kotły Eko Wood firmy Stalmark umożliwiają używanie dość dużych kawałków drewna co znacznie ułatwia eksploatację. Do zgazowania musi być to jednak drewno suche – sezonowane. Może być to drewno twarde -liściaste, które zawsze ma lepsza kaloryczność oraz mniej substancji smolistych lub domieszki drewna z drzew iglastych.

Kotły na zgazowane drewno marki Stalmark zaprojektowane są specjalnie do wydajnego spalania drewna. W Polsce do niedawna nie były zbyt popularne, ale od jakiegoś czasu cieszą się rosnącą popularnoscią.  Kocioł na zgazowane drewno Eko Wood jest niezwykle nowoczesny – wyposażony w  wentylator wyciągowy, wykorzystuje wysokiej jakości  elektronikę i automatykę sterującą zarówno obsługą, procesem spalania, jak i ładowaniem paliwa. 

Rozwiązanie jest tanie w eksploatacji, ponieważ sprawność kotła na zgazowane drewno Eko Wood marki Stalmark to ok. 90%.

Kotły na zgazowane drewno

Jak działają i dlaczego warto je stosować?

Kotły zgazowujące to urządzenia w pełni ekologiczne. Cechują się z niską emisją spalin do atmosfery i niewielkim, a raczej niemal neutralnym wpływem na środowisko.

Dolne spalanie w kotle zgazowującym drewno stwarza optymalne warunki do wtkorzystania tej technologii do ogrzewania budynków. Wytworzony w procesie pirolizy gaz drzewny spala się w dolnej części kotła inaczej niż węgiel, czy ekogroszek dla których lepszym rozwiązaniem są piece z układem górnego spalania.

Dzięki temu, że kotły na zgazowane drewno Eko Wood posiadają duże drzwiczki, oraz sporą komorę, większe niż w przypadku innych pieców, można w nich palić polanami drewna sporych rozmiarów. Pozwala to na uzyskanie dłuższej stałopalności, co w przypadku kotłów na paliwo stałe jest cechą bardzo istotną, wpływającą na lepszą pracę i wydajność urządzenia.

Stalmark: kotły na pellet, kotły na ekogroszek, belownice, kotły na drewno, uchwyty do fotowoltaiki

Kotły zgazowujące działają na zasadzie podobnej jak piece gazowe. Ciepło uzyskuje się poprzez akumulację i zgazowanie drewna. Kotły takie nie posiadają standardowego dużego rusztu, jak w przypadku pieców na węgiel, czy kotłów na ekogroszek.

Na dnie komory spalania znajduje się pionowa dysza palnika, w której następuje zgazowywanie drewna i gdzie następnie spalany jest uzyskany w wyniku zgazowania gaz drzewny. Komora dyszy palnikowej dodatkowo wyposażona jest w dodatkową obudowę zabezpieczającą przed wysoką temperaturą dochodzącą nawet do ok. 1400 stopni Celsjusza z płyt z szamotowych lub kształtkę ceramiczną. Takie rozwiązanie pozwala dodtakowo na akumulację uzyskiwanego w piecu ciepła, a także na uzyskanie wysokiej temperatury spalania, co tym samym zwiększa znacznie jego sprawność i wydajność.

Kotły na drewno Stalmark

Kotły 5 klasy z certyfikatem ECODESIGN