Bardzo skutecznym sposobem oszczędzania energii i tym samym redukowania kosztów jej produkcji jest korzystanie z tzw. buforów ciepła. Tego typu urządzenia pozwalają uzyskać spore oszczędności i zwiększyć efektywność działania systemu ogrzewania.
Co to jest bufor ciepła?
Bufor ciepła to rozwiązanie, którego głównym celem jest magazynowanie energii cieplnej w momencie, gdy nie jest ona wykorzystywana i używanie wtedy, gdy jest to konieczne. Bufory ciepła najczęściej przyjmują postać dobrze izolowanych zbiorników, w których przetrzymywana jest woda służąca do ogrzewania wnętrza budynku. Zbiornik ten bardzo często przypomina zasobnik ciepłej wody użytkowej, czyli tzw. bojler, a jego budowa oraz cel stosowania również są bardzo podobne. Tego typu bufor do centralnego ogrzewania charakteryzuje się dość prostą budową, a także trwałością oraz odpornością na korozję, co jest niezbędne do tego, aby mógł on skutecznie pełnić swoje zadanie przez długi czas.
Jak działa bufor ciepła?
Bufor ciepła to system, który polega na magazynowaniu energii cieplnej w formie ciepłej wody. Energia ta jest następnie używana do ogrzewania pomieszczeń lub wody użytkowej. Bufor centralnego ogrzewania może być zasilany przez różne źródła energii, takie jak pompy ciepła, panele słoneczne lub kotły. Odpowiednio skonstruowany i podłączony bufor ciepła można bez problemu zasilać nawet z kilku źródeł ciepła jednocześnie. O poziomie skomplikowania całej instalacji decydują więc rodzaje i liczba źródeł ciepła, z jakich urządzenie to korzysta, sposób ich zasilania oraz liczba odbiorników.
Najważniejszą cechą buforów ciepłą jest bez wątpienia warstwowy układ wody, która się w nim znajduje. Woda gorąca jest lżejsza od zimnej, co sprawia, że ciecze te nie wymieszają się, a ponadto woda gorąca znajdująca się nad wodą zimną, nie ogrzeje jej, ponieważ prawa fizyki uniemożliwią taką wymianę ciepła. Dzięki temu korzystając z instalacji ogrzewania w domu, bufor ciepła zatrzymuje część energii cieplnej, co sprawia, że woda nadal pozostaje ciepła i przy kolejnym korzystaniu z instalacji wnętrze szybko zostanie nagrzane bez konieczności ponownego ogrzewania zimnej wodny i jej wtłaczania do instalacji, co zużywa znacznie więcej energii.
Jakie zalety ma bufor ciepła?
Bufor ciepła ma kilka zalet, które czynią go atrakcyjnym rozwiązaniem dla instalacji grzewczych. Do korzyści, na jakie można liczyć w związku z wykorzystywanie tego typu rozwiązania w swoim domu, zaliczyć można m.in.:
- Oszczędność energii: Bufor ciepła pozwala na magazynowanie energii cieplnej, co oznacza, że może ona być wykorzystana w momencie, gdy jest potrzebna, zamiast być natychmiast wytwarzana. -** Wsparcie dla odnawialnych źródeł energii:** Bufor ciepła jest szczególnie przydatny w przypadku instalacji opartych na odnawialnych źródłach energii, takich jak kolektory słoneczne, ponieważ pozwala na magazynowanie energii wyprodukowanej w dzień, aby móc ją wykorzystać w nocy lub w chłodniejsze dni.
- Zwiększenie efektywności: Bufor ciepła pozwala na lepsze wykorzystanie energii, co oznacza niższe rachunki za ogrzewanie oraz mniejsze emisje szkodliwych substancji. -** Zwiększenie komfortu cieplnego:** Bufor ciepła pozwala na bardziej równomierne rozprowadzanie ciepła w budynku, co zwiększa komfort cieplny mieszkańców.
- Elastyczność: Bufor ciepła może być łatwo dostosowany do potrzeb i możliwości finansowych inwestora, a także do wielkości budynku.
Warto jednak pamiętać, że bufor ciepła to dość duże urządzenie, które wymaga do montażu sporej przestrzeni. Z tego też względu trzeba wziąć pod uwagę tę kwestię, decydując się na montaż buforu ciepła w swoim domu.