Skip to main content

Stalmark

Aktualności

Porady

Oznaczenia na kotłach – jak je czytać i na co zwrócić uwagę?

Zaostrzenie przepisów dotyczących kotłów do ogrzewania budynków wynika z rosnącej świadomości tego, jak ważna jest troska o środowisko naturalne. Jedną z przyczyn zanieczyszczenia powietrza są substancje emitowane podczas spalania różnego rodzaju paliw.

Czym są klasy kotłów?

Po raz pierwszy klasyfikację kotłów wprowadzono w Polsce w 2002 roku. Dostępne były wtedy na rynku kotły 1, 2 i 3 klasy. Wyższa klasa oznaczała, że konkretny model emituje zdecydowanie mniej spalin, a jego ogólna wydajność i sprawność jest na najwyższym poziomie.

W 2012 roku wprowadzono normę PN-EN 303-5:2012, na mocy której wprowadzono dodatkowe dwie klasy kotłów. Na rynku pojawiły się kotły 4 i 5 klasy. Jednocześnie wycofane zostały całkowicie z obiegu modele 1 i 2 klasy. Wynikało to głównie z faktu, że zweryfikowano je pod kątem emisji spalin oraz dwutlenku węgla i przeprowadzona analiza wykazała, że są one nieekologiczne oraz mało efektywne.

Poszczególne klasy kotłów na paliwo stałe – czym się charakteryzują?

Warto nieco bliżej poznać obowiązujące klasy kotłów na paliwo stałe, co z pewnością może być przydatne podczas zakupu pieca.

Obecnie najniższa klasa kotła to 3 klasa. Są to urządzenia zdecydowanie najmniej efektywne oraz emitujące sporą ilość zanieczyszczeń, przez co są uważane za mało ekologiczne. Cechuje je dość duża awaryjność oraz niska sprawność.

Klasa 4 zarezerwowana jest dla kotłów średniej jakości. Opisuje ona zazwyczaj nieprodukowane już piece węglowe lub popularne niegdyś kotły zasypowe dolnego spalania. Zarówno piece 3, jak i 4 klasy muszą być zgodnie z obowiązującymi przepisami wymienione. Dokładne terminy, w których musi to nastąpić ustalone są odrębnie dla każdego z województw. Brak wymiany może skutkować wysokimi karami pieniężnymi, dlatego warto dokładnie zapoznać się z tymi przepisami.

Jedyne dostępne obecnie w sprzedaży są kotły 5, czyli najwyższej klasy. Wyróżniają się one efektywną pracą, a także produkcją mniejszej ilości zanieczyszczeń i szkodliwych substancji. Są one bardziej przyjazne dla środowiska niż piece 3 klasy o nawet 90%.

Sprawdź nasze kotły na pellet 5 klasy

Jak skutecznie sprawdzić klasę kotła?

W związku z koniecznością wymiany pieców wiele osób zastanawia się, jak sprawdzić klasę kotła, którą posiadają w domu. Najskuteczniejszym sposobem na to jest zweryfikowanie informacji umieszczonych na tabliczce znamionowej. Znajduje się ona na zewnętrznej obudowie kotła. Taką informację znaleźć można również w instrukcji obsługi. Jeśli kocioł nie posiada tabliczki znamionowej lub nie ma w niej informacji odnośnie klasy pieca, to oznacza to, że kwalifikuje się on do wymiany.

Tabliczka znamionowa to nie tylko sposób na to, jak rozpoznać klasę kotła. Zawiera ona wiele cennych informacji, które mogą być niezwykle przydatne. Na takich tabliczkach znaleźć można przede wszystkim:

  • nazwę i adres producenta,
  • typ kotła, jego numer seryjny i rok produkcji,
  • moc nominalną,
  • klasę kotła dla każdego z paliw, jakie można w nim stosować.

W związku z obowiązującymi przepisami i normami każdy piec musi posiadać taką tabliczkę.

Obowiązkowa wymiana kotłów – co trzeba wiedzieć?

Wymiana kotłów 3 i 4 klasy na modele ekologiczne i przyjazne dla środowiska jest niezbędna. Podyktowane jest to troską o jakość powietrza oraz chęcią zmniejszenia ilości produkowanych zanieczyszczeń. Oprócz wymiany kotła na nowocześniejszy model warto pomyśleć również o zastosowaniu zdecydowanie bardziej ekologicznego opału. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie pelletu drzewnego lub ekogroszku. Wyposażone są one w specjalne podajniki, które sprawiają, że ich obsługa jest niezwykle łatwa i komfortowa. Są także niezawodne oraz cechuje je niska awaryjność, dlatego z pewnością posłużą przez długi czas.

Określenie klasy kotła jest bardzo ważne, gdyż może okazać się konieczna jego wymiana. Obowiązujące przepisy dopuszczają możliwość korzystania jedynie z kotłów 5 klasy, które są przyjazne dla środowiska oraz ekonomiczne w użytkowaniu.

Udostępnij wpis