Skip to main content

Stalmark

Aktualności

Porady

Czym się różni piec od kotła c.o.?

Piec i kocioł to pojęcia, które bardzo często są używane zamiennie. Jest to jednak błąd, gdyż okazuje się, że nie są one ze sobą tożsame.

Czym jest piec?

Piec to urządzenie, które ogrzewa miejscowo. Oznacza to, że palenisko jest jednocześnie źródłem ciepła, które emitowane jest do najbliższego otoczenia, w jakim się znajduje. Ogrzewanie odbywa się na drodze promieniowania i konwekcji.

Piec do centralnego ogrzewania to pojęcie błędnie stosowane, gdyż urządzenie to nie emituje ciepła dalej. Podczas procesu spalania paliwa produkowane jest ciepło, które następnie stopniowo uwalnianie jest do pomieszczenia, w którym jest on ustawiony. Przykładem pieca może być kominek, który generowanym ciepłem jest w stanie ogrzać jedynie pomieszczenie, w którym się znajduje. Niewątpliwą zaletą pieców jest ich oryginalny i niepowtarzalny design dlatego mogą być nie tylko źródłem ciepła, ale i stylową ozdobą. Mają one najczęściej dużą powierzchnię grzejną, dlatego proces uwalniania ciepła następuje stopniowo, a odczuwalna temperatura jest bardzo przyjemna. Trzeba jednak pamiętać o tym, że produkcja ciepła w przypadku pieca odbywa się nierównomiernie. Oznacza to, że niektóre części pomieszczenia mogą być lepiej ogrzewane niż pozostałe. Nie można także regulować temperatury, co sprawia, że jest to nieefektywny sposób ogrzewania, który nie sprawdzi się na dłuższą metę.

Korzystając z pieca trzeba pamiętać także o zasadach bezpieczeństwa, aby nie doszło do przypadkowego zaprószenia ognia, co może skutkować pożarem. Sprawdź nasze kotły na pellet

Czym jest kocioł c.o.?

Kocioł c.o. bardzo często nazywany jest sercem całej instalacji grzewczej. Nic dziwnego, gdyż to właśnie on produkuje ciepło, które następnie rozprowadzane jest po całym domu. To właśnie on przesyła ciepło za pomocą czynnika grzewczego, którym zazwyczaj jest woda, do instalacji. Ta z kolei trafia do grzejników emitujących ciepło. Nie magazynuje on więc ciepła, jak to ma miejsce w przypadku pieca, a oddaje ją od razu do instalacji. Dzięki temu już niedługo po uruchomieniu kotła można cieszyć się przyjemną temperaturą we wnętrzach. Jest to więc niezbędny element każdego systemu centralnego ogrzewania.

Główną różnicą, która sprawia, że kocioł a piec to nie to samo jest więc sposób ogrzewania. Kocioł umożliwia dostarczenie ciepła do każdego pomieszczenia, do którego doprowadzona jest instalacja. Piec działa jedynie miejscowo. Kocioł jest także zdecydowanie bardziej ekonomiczny. Nowoczesne kotły zużywają mniej paliwa, emitują mniej substancji szkodliwych, dzięki czemu są przyjazne dla środowiska naturalnego. Wysokiej jakości urządzenia, które dostępne są obecnie w sprzedaży, zapewniają wysoki komfort cieplny. Nowoczesne modele wyposażone są w podajniki paliwa, dzięki czemu nie trzeba tego robić samodzielnie. System termostatów pozwala na ustawienie optymalnej temperatury. Dzięki temu w pomieszczeniach panuje przyjemny komfort termiczny.

Udostępnij wpis