Skip to main content

Stalmark

Aktualności

Porady

Wady i zalety kotłów z podajnikiem

Kotły z podajnikiem są alternatywą dla kotłów, które trzeba uzupełniać ręcznie. Jest to rozwiązanie, które jest chętnie wybierane głównie ze względu na to, że dzięki takim podajnikom kocioł staje się praktycznie bezobsługowy.

W jaki sposób działają kotły z podajnikiem?

Kotły z podajnikiem wyposażone są w specjalny mechanizm podający do komory spalania paliwo, które się w nim znajduje. Podajnik do pieca nadaje się przede wszystkim do pelletu oraz ekogroszku, czyli ekologicznego rodzaju paliwa, które cieszy się w ostatnim czasie ogromną popularnością. Ich transport odbywa się w sposób automatyczny bez ingerencji człowieka. Jest to więc rozwiązanie bardzo praktyczne. Prędkość, z jaką podawane jest paliwo zależy głównie od zapotrzebowania na moc, czyli temperaturę powietrza, jaką chcemy osiągnąć. Kotły z podajnikiem są więc łatwe w obsłudze, a użytkownik musi jedynie systematycznie uzupełniać zapas paliwa oraz usuwać z kotła popiół.

Kocioł z podajnikiem Pellet Vegas - ekologiczna moc

Najpopularniejsze rodzaje podajników paliwa

W kotłach spotkać można dwa rodzaje podajników:

  • podajnik ślimakowy,
  • podajnik tłokowy.

Pierwszy z nich to urządzenie, które swoim wyglądem przypomina nieco śrubę lub muszlę ślimaka, dlatego też jest on właśnie tak nazywany. Podajnik ślimakowy obraca się wewnątrz koryta i w ten sposób przesuwa odpowiednią ilość ekogroszku lub pelletu do komory spalania.

Z kolei podajnik tłokowy do pieca wykorzystuje się przede wszystkim w kotłach, w których pali się węglem oraz ekogroszkiem. Można jednak stosować go również w przypadku pelletu drzewnego. Paliwo dostarczane jest za pomocą tego tłoku w ustalonych z góry porcjach. Jeśli poprzednia ulegnie całkowitemu spaleniu, to do komory dostarczana jest kolejna. To, z jaką częstotliwością są one wrzucane do pieca zależy głównie od zapotrzebowania na ciepło. W okresie zimowym taki podajnik pracuje zdecydowanie intensywniej.

Niekiedy spotkać można również modele kotłów wyposażone w podajnik szufladowy. Działają one na takiej samej zasadzie jak tłokowe. Różnią się jednak nieco swoją budową oraz wyglądem.

Dlaczego warto zdecydować się na kocioł z podajnikiem?

Największą zaletą, która wpływa na popularność takiego rozwiązania, jest przede wszystkim ogromna wygoda, jaką daje posiadanie takiego pieca. Wystarczy pamiętać o zasypywaniu zbiornika na paliwo i usuwaniu popiołu, a kocioł będzie praktycznie bezobsługowy. Dzięki temu cały proces spalania odbywa się praktycznie bez ingerencji człowieka. Kocioł pracuje więc nieprzerwanie nawet wtedy, gdy domownicy są poza domem.

Kolejną zaletą korzystania z takiego kotła jest także to, że podajnik dostarcza do komory spalania optymalną ilość paliwa. Pozwala to więc zaoszczędzić jego zapasy. Podajnik zintegrowany jest z elektronicznym sterownikiem, dlatego ustawienie optymalnej ilości paliwa jest bardzo łatwe i nie sprawia większego problemu. Kotły wyposażone w podajnik cechują się także niezawodnością oraz niską awaryjnością.

Kup kocioł na ekogroszek 5 generacji

Wady kotłów z podajnikiem

Mimo szeregu zalet decydując się na kocioł z podajnikiem trzeba mieć na uwadze także to, że ma on kilka wad.

Najbardziej odczuwalną jest z pewnością to, że cena takiego kotła jest zdecydowanie wyższa niż tradycyjnych modeli. Kupując taki nowoczesny piec trzeba więc mieć na uwadze to, że będzie wiązało się to ze sporym wydatkiem. Kotły te potrzebują do obsługi podajników energię elektryczną. Może to więc skutkować nieco wyższymi rachunkami za prąd.

Niekiedy zdarza się, że wskutek awarii dochodzi do zablokowania podajnika, przez co nie może on prawidłowo funkcjonować. Na szczęście zdarza się to dość rzadko, ale użytkownik musi być tego świadomy.

Kotły z podajnikami wymagają zdecydowanie więcej miejsca niż te z obsługą ręczną. Dlatego nie sprawdzą się one w małych kotłowniach, gdyż mogą się w nich nie zmieścić. Trzeba to wziąć pod uwagę przed zakupem kotła wyposażonego w podajnik. Mimo wad tego rodzaju piece są wygodne w obsłudze, dlatego warto jest je wybierać.

Udostępnij wpis