Skip to main content

Stalmark

Aktualności

Porady

Jak obliczyć potrzebną moc kotła?

Zakup kotła powinien być poprzedzony wyliczeniami dotyczącymi zapotrzebowania na ciepło danego budynku. Dobór odpowiedniej mocy jest niezwykle ważny. Piec musi zapewniać optymalne warunki temperatury powietrza w każdych warunkach.

Czym jest moc kotła?

Moc kotła to parametr, który jest określany w jednostkach mocy – kW. Dostarcza on informacji, jaką maksymalną moc może osiągnąć dane urządzenie przy zastosowaniu paliwa o parametrach energetycznych zapisanych w dokumentacji technicznej przez producenta. Na rynku dostępnych jest wiele kotłów o zróżnicowanej mocy, można spotkać modele mniejsze, np. 6 kW lub znacznie większe, np. 40 kW. Dzięki temu każdy może wybrać precyzyjny kocioł, który ogrzeje całą powierzchnię. Moc pieca może być zarówno nominalna, jak i maksymalna. Ważne jest zatem, aby wiedzieć, że nominalna moc wyjściowa jest to wartość odczytywana z tabliczki znamionowej wraz z oceną wydajności, czyli energia, jaką kocioł jest w stanie wyprodukować zgodnie z projektem.

Jak dobrać moc kotła?

Niezwykle ważny jest prawidłowy dobór mocy kotła na pellet, ekogroszek czy też inny rodzaj paliwa. Warto zatem dokonać obliczeń, aby na ich podstawie zdecydować się na odpowiedni piec. Właściciele nowych budynków mają ułatwione zadanie, gdyż architekci zamieszczają w projekcie dane dotyczące mocy grzewczej, jaką powinien mieć piec, aby optymalnie ogrzać dom. W przypadku, kiedy nie dysponujemy takimi wyliczeniami, konieczne jest ich wykonanie. W takiej sytuacji można zatrudnić fachowca, który dokładnie obliczy odpowiednią moc grzewczą bądź zrobić to samodzielnie.

Sprawdź nasze kotły na ekogroszek

Czy obliczenia można zrobić samemu?

Samodzielne wyliczenie potrzebnej mocy pieca nie jest skomplikowanym zadaniem, wystarczy znać potrzebne dane. Warto zrobić to precyzyjnie, gdyż uzyskany wynik pozwoli na odpowiedni dobór kotła. Błędny wybór pieca, niezależnie czy zbyt niskiej mocy, czy też przewymiarowany będzie skutkowało określonymi konsekwencjami. Samodzielne wyliczenie mocy jest stosunkowo proste, jednak w razie wątpliwości można skorzystać z pomocy fachowca.

Dlaczego należy obliczać moc kotła?

Prawidłowy dobór mocy kotła jest niezwykle ważne z kilku powodów. Jednym z nich jest gwarancja uzyskania optymalnej temperatury powietrza w danym budynku. Piec musi mieć odpowiednią moc grzewczą, by w zupełności zaspokoił zapotrzebowanie na ciepło. Prawidłowe wyliczenia będą również gwarancją wydajności swojej pracy, przy jednoczesnym uwzględnieniu ekonomii. Przewymiarowanie, czyli wybór pieca o za dużej mocy, będzie skutkowało większymi wydatkami związanymi z zakupem paliwa grzewczego. Z kolei kocioł o zbyt niskiej i niedopasowanej mocy, nie zaspokoi zapotrzebowania na ciepło, w konsekwencji dom nie będzie dogrzany w mroźne dni. Właśnie dlatego kluczowe są prawidłowe obliczenia, zatem jak dobrać piec na pellet lub inny rodzaj paliwa do powierzchni domu?

Wydajne i ekologiczne kotły na pellet

Jak obliczyć moc kotła?

Chcąc obliczyć moc kotła, należy znać istotne dane. Kluczowa będzie tutaj powierzchnia, jaką chcemy ogrzać, czyli wielkość domu w metrach kwadratowych oraz wysokość pomieszczeń liczona w metrach.

Moc oblicza się na podstawie wzoru:

Powierzchnia domu (m2) X wysokość pomieszczeń (m) X wskaźnik powierzchniowy (W).

Wskaźnik powierzchniowy to wartość straty ciepła naszego domu. Przyjmuje się, że wynosi on:

– od 120 do 200 W/m2 – domy bez izolacji cieplnej, które zostały wybudowane przed 1982 rokiem;

– od 90 do 120 W/m2 – domy budowane w latach 80. I 90.; – od 60 do 90 W/m2 – domy budowane od końca lat 90., dobrze izolowane z nowoczesnymi oknami;

– 50 W/m2 – domy budowane zgodnie z wymaganiami od 2017 roku.

Otrzymany wynik w Watach zamieniamy na kW.

Kupno kotła o zbyt niskiej czy wysokiej mocy nie ma sensu. Oba warianty niosą za sobą określone konsekwencje. Właśnie dlatego tak istotne jest precyzyjne wykonanie obliczeń. Ważne jest, aby podstawić dokładne dane, gdyż to one decydują o wyniku, na podstawie którego dobierana jest moc. Warto również pamiętać, że niewłaściwie dobrany piec może powodować problemy w trakcie jego eksploatacji.

Udostępnij wpis