Skip to main content

Stalmark

Aktualności

Technologie

Ekogroszek czy pellet – co wybrać?

Obecnie najczęściej wykorzystywanym paliwem stałym jest eko groszek oraz pellet. Warto wiedzieć czym różnią się te dwa materiały opałowe, jakie mają zalety i który z nich wybrać?

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to rodzaj paliwa stałego, który jest produkowany z odpowiednio przygotowanego i przetworzonego węgla kamiennego. Jego produkcja polega na wykorzystaniu specjalistycznych technologii, które pozwalają na usunięcie niepotrzebnych zanieczyszczeń i frakcji oraz na uzyskaniu granulatu, który będzie charakteryzował się wysoką kalorycznością opałową i będzie znacznie bardziej ekologiczny niż węgiel w swojej pierwotnej postaci. Ekogroszek ma szerokie zastosowanie w ogrzewaniu budynków mieszkalnych oraz przemysłowych. Jest to paliwo nie tylko ekologiczne, ale również bardziej ekonomiczne niż węgiel kamienny. Ekogroszek ma również lepsze parametry spalania, co pozytywnie wpływa na efektywność i ekologię procesu ogrzewania.

Sprawdź nasze kotły na ekogroszek

Czym jest pellet?

Pellet to rodzaj biomasy stałej, który jest produkowany z surowców roślinnych, takich jak drewno, słoma, trociny, łodygi roślin czy resztki pochodzenia roślinnego. Pellet jest małym granulatem o cylindrycznym kształcie, który jest sprasowany pod dużym ciśnieniem bez użycia dodatków chemicznych. Paliwo to produkowane jest przy użyciu specjalistycznej maszyny, która gwarantuje, że finalny produkt będzie miał odpowiednie właściwości. Proces produkcji polega na rozdrobnieniu surowców roślinnych, a następnie sprasowaniu ich pod wysokim ciśnieniem i wysoką temperaturą. Powstające w ten sposób pellet jest później suszony i pakowany. W naszych kotłach powinien być spalany pellet drzewny bez dodatków.

Sprawdź nasze kotły na pellet

Zalety ekogroszku i pelletu

Ekogroszek i pellet to dwa różne rodzaje paliw stałych, które mają takie zalety jak m.in.:

Ekogroszek

  • ma lepsze parametry spalania niż węgiel kamienny, co pozytywnie wpływa na efektywność i ekologię procesu ogrzewania,
  • jest bardziej ekonomiczny niż węgiel kamienny,
  • jest dostępny w różnych frakcjach granulacji, co pozwala na dopasowanie go do indywidualnych potrzeb,
  • ma niższy poziom zanieczyszczeń i pyłów niż węgiel kamienny.

Pellet

  • jest produkowany z materiałów zaliczanych do odnawialnych źródeł, co sprawia, że jest to paliwo ekologiczne,
  • pozwala na osiągnięcie wysokiej efektywności spalania przy niskim zużyciu paliwa,
  • jest łatwy w transporcie i magazynowaniu, ponieważ jest sprasowany w postaci małego granulatu,
  • jest stabilnym i kalorycznym paliwem, jego jakość jest łatwa do kontrolowania i zapewnia stałą moc cieplną.

Oba te paliwa stałe są bardziej ekologiczne niż węgiel kamienny, dlatego stanowią doskonałą alternatywę dla tego typu paliwa i mogą być wykorzystywane do ogrzewania budynków mieszkalnych i przemysłowych.

Co lepiej wybrać – piec na pellet, czy ekogroszek?

Wybór między piecem na pellet a piecem na ekogroszek zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika, a także od dostępności i ceny paliw oraz od warunków lokalnych (np. dostępności miejsca do przechowywania paliw. Oba te rodzaje paliw mają swoje zalety i wady, a także różnią się pod względem kosztów, efektywności i wymagań dotyczących obsługi i konserwacji urządzeń grzewczych. Przed podjęciem decyzji warto więc dokładnie zapoznać się z tym, co oferują oba te rozwiązania i wybrać kocioł, który najlepiej sprawdzi się w danym przypadku. Można również skonsultować swój wybór z osobami zajmującymi się sprzedażą i montażem tego typu urządzeń, w celu uzyskania porady na ten temat, co często pozwala rozwiać wszelkie wątpliwości i uniknąć niewłaściwego zakupu.

Udostępnij wpis